Kasa ZOO czynna jest codziennie - również w niedziele i święta. Zapraszamy!
Kondor wielki (Vultur gryphus)
Występowanie: Ameryka Południowa /głównie Chile, Peru, Ekwador/
Gatunek ginący, objęty I załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej i programem EEP
Nasze ZOO odchowało już 4 pisklęta tego gatunku /samiczki o imionach Księżniczka, Krakuska, Krakowianka i Ksenia/.
Jest największym ptakiem drapieżnym świata. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 3,5 m, a waga do 15 kg. Zamieszkuje Andy do wysokości 5000 m n.p.m. Odżywia się głównie padliną ssaków lądowych i morskich oraz jajami innych gatunków ptaków. Przy padlinie zbiera się czasem kilkadziesiąt kondorów. Ptak ten na wolności przystępuje do lęgu co drugi rok, składa tylko 1 jajo w gnieździe umieszczonym na półce skalnej. Pisklę wykluwa się po 60 dniach wysiadywania, zdolność do lotu osiąga po około 6 miesiącach, a dojrzałość płciową dopiero w 6 roku życia.
Sęp kasztanowaty (Aegypius monachus)
Duży ptak padlinożerny, zamieszkujący południową Palearktykę. Jeszcze w XIX wieku gnieździł się w Tatrach. Z rzadka zalatuje do Polski. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka dochodzi do 195 cm, waga do 13 kg. Gniazdo zakłada najczęściej wysoko na drzewach. W marcu składa jedno jajo. Posiada zdolność trawienia kości. Żyje do 40 lat.
Orzeł przedni (Aquila chrysaetos)
Występowanie: góry i lasy Europy północnej i Azji.
Poluje na ssaki i ptaki średniej wielkości. Gnieździ się na półkach skalnych lub w koronach wysokich drzew. Samica składa 2 jaja, które wysiaduje przez około 42 dni. Młode przebywają w gnieździe przez 3 miesiące. W Polsce gnieździ się zaledwie około 30 par, głównie w Karpatach i na Mazurach. Gatunek pod ścisłą ochroną. Wokół gniazd obowiązuje ochrona strefowa.