Kasa ZOO czynna jest codziennie - również w niedziele i święta. Zapraszamy!
Duży Staw zamieszkują gęsi, kaczki, pelikany różowe, marabuty, żurawie koroniaste, ptaki brodzące: bocian biały i czarny, ibisy purpurowe, australijskie i warząchy.
Bocian biały (Ciconia ciconia)
Występowanie: środkowa i wschodnia Europa, północna Afryka, Azja Mniejsza.
Rozmnaża się w naszym ZOO
Bocian jest dużym ptakiem brodzącym, zamieszkującym prawie całą Polskę z wyjątkiem obszarów górskich. Jako ptak wędrowny przylatuje do nas w marcu i kwietniu, a odlatuje do afrykańskich zimowisk w sierpniu i we wrześniu. Pokarm bociana stanowią drobne gryzonie, owady, płazy, gady, ptasie jaja i pisklęta. Gniazda zakłada w pobliżu osiedli ludzkich. Gnieździ się w pojedynczych parach lub w niewielkich koloniach.
Pelikan różowy (Pelecanus onocrotalus)
Występowanie: południowo-wschodnia Europa, południowa Azja, Afryka
Pelikany żyją w dużych grupach. Wspólnie polują na ryby, płynąc obok siebie i uderzając skrzydłami w powierzchnię wody. Spłoszone ryby, naganiane na płycizny są dla ptaków łatwą zdobyczą. W łowieniu ryb pomaga im skórzasta torba, która rozciągając się do dużych rozmiarów, pełni rolę czerpaka ułatwiającego złapanie zdobyczy.
Pelikany należą do grupy największych ptaków żyjących współcześnie na ziemi. Ich waga przekracza 10 kg, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3 m.
Warzęcha czerwonolica (Platalea alba)
Występowanie: Afryka od Senegalu, Etiopii do Afryki Południowej. Spotykana również na Madagaskarze.
Zamieszkuje w koloniach rozlewiska rzek oraz zarośnięte bagna. Żeruje stadnie na płyciznach, odcedzając z wody i mułu skorupiaki, mięczaki, małe ryby, płazy i gady.
Nazwa tych ptaków pochodzi od charakterystycznie zbudowanego dzioba, który jest płaski, długi i rozszerza się na końcu jak łyżka. Brodząc po płyciznach warzęcha zanurza w wodzie otwarty dziób. Jest on tak czuły, że kiedy nawet najmniejsza zdobycz znajdzie się po jego wewnętrznej stronie, warzęcha zamyka go i połyka schwytaną ofiarę.
Ibis australijski (Threskiornis molucca)
Występowanie: Australia.
Preferuje tereny podmokłe. Żeruje na płyciznach, odżywia się skorupiakami, owadami, dżdżownicami, mięczakami, żabami, rybami, jaszczurkami. Gnieździ się w koloniach, często w sąsiedztwie innych gatunków ptaków wodnych. Eksponowane u nas ibisy przybyły z ZOO w Holandii w 1994 roku.
Żuraw koroniasty (Balearica regulorum gibbericeps)
Występowanie: wschodnia i południowa Afryka. Liczny w Ugandzie, gdzie jego podobizna stanowi element godła państwowego. Zamieszkuje podmokłe tereny w pobliżu jezior i rzek. Żywi się małymi kręgowcami, owadami i pokarmem roślinnym. Z nastaniem pory deszczowej buduje na ziemi luźne gniazdo. Samica składa 2-3 jaja. Ich wysiadywaniem i opieką nad potomstwem zajmują się obydwoje rodzice.
Marabut afrykański (Leptoptilos crumeniferus)
Występowanie: otwarte tereny środkowej i południowej Afryki, w pobliżu dużych rzek i jezior. Krewniak naszego bociana, osiągający 140 cm wzrostu i do 8 kg masy ciała; rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3 m. W warunkach naturalnych żywi się głównie padliną, którą często wykrada drapieżnikom. Gniazda zakłada wysoko na drzewach – tworzy kolonie składające się z 20-60 par. W zniesieniu 2-3 jaja, po około 30 dniach wylęgają się pisklęta.
Łabędź czarny (Cygnus atratus)
Występowanie: Australia, Nowa Zelandia
W naszym ZOO systematycznie się rozmnaża i odchowuje młode.
W przeciwieństwie do innych gatunków łabędzi, łabędź czarny często tworzy kolonie. Gniazda zakłada na suchym brzegu lub wśród roślinności bagiennej.
Kazarka (Tadorna ferruginea)
Występowanie: środkowa Azja, północna Afryka, południowa Europa
Ptaki te zamieszkują jeziora w strefie stepów i półpustyń, w górach dochodząc do 3000 m n.p.m. Gniazda umieszczają w norach, rozpadlinach skalnych, dziuplach, a także w starych gniazdach drapieżników. Kazarki są bardzo waleczne. Ich agresja wobec innych ptaków nasila się szczególnie w sezonie lęgowym
You have to know what areas buy thesis online of your topic are interesting to you.