Kasa ZOO czynna jest codziennie - również w niedziele i święta. Zapraszamy!
1. Zajęcia dla uczniów na terenie ZOO.
Organizujemy zajęcia dla grup zorganizowanych i pogadanki o zwierzętach, by w ten sposób urozmaicić szkolne zajęcia i pogłębić wiedzę uczniów.
Poniżej zamieszczamy proponowane tematy zajęć:
1/ Idea ochrony zwierząt realizowana przez ogrody zoologiczne. Działania na rzecz ratowania ginących gatunków. Programy hodowlane, w których bierze udział nasze ZOO.
2/ Zagrożone gatunki zwierząt eksponowane w naszym ZOO. Przyczyny ich wymierania, programy ochrony.
3/ Zwierzęta, które możemy spotkać w Polsce – ich biologia, środowisko życia, liczebność i rozmieszczenie (ptaki wodne, rodzime ptaki drapieżne i sowy, drapieżniki z rodziny łasicowatych, żbik, ryś, krajowe jeleniowate).
4/ Przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach. Modyfikacje w budowie morfologicznej i anatomicznej jako wyraz adaptacji do różnych warunków środowiska.
5/ Życie społeczne i rodzinne zwierząt na przykładzie wybranych gatunków.
6/ Ptasi świat krakowskiego ZOO. Prezentacja przedstawicieli poszczególnych rzędów, zwrócenie uwagi na różnorodność zamieszkiwanych środowisk i związane z tym przystosowania.
7/ Zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym : ryby, żaby, kajmany, ptaki wodne, uchatki, wydry, tapiry, hipopotamy karłowate.
8/ Zwierzęta w służbie człowieka – gatunki udomowione.
9/ Przygotowania zwierząt do zimy (w ZOO i na wolności).
10/ Mieszkańcy Egzotarium – ryby, płazy, gady
11/ Kocimi ścieżkami po krakowskim Zoo
Zajęcia będą odbywały się (dla grup max. 35 osób) za opłatą 200 zł + koszt wstępu do ZOO.
Zainteresowane grupy prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem Hodowlanym w celu ustalenia tematu i terminu lekcji (tel. 12/425 35 51, 425 35 52 wew. 61).
2.Spotkania terenowe z leśnikiem popularyzujące różne aspekty edukacji przyrodniczej i leśnej oraz walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Lasu Wolskiego.
1/ Ścieżka przyrodnicza Baba Jaga-Panieńskie Skały-Polana Sowiniec.
Wycieczka z leśnikiem w oparciu o jej infrastrukturę edukacyjną. Omówienie form ochrony przyrody w Polsce, roli martwego drewna i typowych dla Lasu Wolskiego gatunków drzew, krzewów czy zwierząt.
W ramach spotkania odwiedzimy m.in. rezerwat Panieńskie Skały oraz polanę Sowiniec z Kopcem im. J.Piłsudskiego.
2/ Świerk, to nie jodełka, a sarna nie jest żoną jelonka.
Na spotkaniu z leśnikiem można będzie nauczyć się rozpoznawania podstawowych gatunków drzew leśnych oraz zobaczyć w naturze efektowne ich egzemplarze.
Poznacie, jakie gatunki ssaków tu występują oraz można będzie zobaczyć miejsca bytowania tych zwierząt.
3/ Egzoty i osobliwości przyrodnicze Lasu Wolskiego. Poznaj samosiew i uprawy leśne.
Na terenie Lasu Wolskiego odwiedzimy zarówno ponad stuletnie fragmenty drzewostanu jak i inne ciekawostki przyrodnicze w postaci egzotycznych, bądź mało znanych gatunków. Rzucimy okiem na młode pokolenie drzew, pochodzących zarówno z samosiewu, jak i rosnących na uprawach leśnych.
4/ Kopiec im. J. Piłsudskiego – najwyższy punkt Krakowa. (Pociągiem na Kopiec, tramwajem do Lasu Wolskiego)
W trakcie wycieczki można będzie zapoznać się z historią Kopca Niepodległości, jego budowy i losów powojennych. Ponadto, przy dobrej widoczności, będzie można podziwiać rozległą, dookolną panoramę z wierzchołka.
5/ Problematyka odpadów i zaśmiecenia terenów zielonych.
W pięknych okolicznościach przyrody Lasu Wolskiego na spotkaniu z leśnikiem można zapoznać się z antropogenicznymi zagrożeniami środowiska (emisje zanieczyszczeń, przekształcanie krajobrazu, zaśmiecenie – odpady)
Zajęcia w grupach do 35 osób będą odbywały się za opłatą 200 zł.
Prosimy o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia terminu i tematu spotkania (tel. 12 425 35 51, 12 425 35 52 wew. 25 lub 61, e-mail: las@zoo-krakow.pl).