Kasa ZOO czynna jest codziennie - również w niedziele i święta. Zapraszamy!
Serwal (Leptailurus serval)
Występowanie: Afryka na południe od Sahary
Gatunek zagrożony wyginięciem, objęty II załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej
Rozmnaża się w naszym ZOO, odchowaliśmy łącznie przeszło 50 młodych tego gatunku.
Jest typowym drapieżnikiem sawanny: bardzo szybki, skoczny, potrafiący pływać, sprawnie poruszający się po drzewach. Ma niezwykle czuły słuch. W czasie polowania siedzi zaczajony w trawie, lokalizuje swoją ofiarę nasłuchując i w pewnym momencie wyskakuje wysoko, spadając na ziemię z wyciągniętymi pazurami dokładnie w miejscu, gdzie znajduje się zdobycz. Serwal potrafi również łapać ptaki w locie, skacząc na wysokość do kilku metrów. Drapieżnik ten stosunkowo łatwo się oswaja, jest więc wykorzystywany do polowań w krajach arabskich.
Ocelot (Leopardus pardalis)
Występowanie: Ameryka Środkowa i północna część Ameryki Południowej
Gatunek ginący, objęty I załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej
Jest jednym z najpiękniejszych kotów świata. Prowadzi nocny tryb życia, dzień przesypia w gęstych zaroślach. Doskonale wspina się po drzewach. Poluje na gryzonie, króliki i ptaki. Często zakrada się do kurników w poszukiwaniu zdobyczy. W ogrodach zoologicznych rzadko się rozmnaża.
Jaguarundi (Puma yagouaroundi)
Występowanie: od południowego Teksasu do północnej Argentyny i Brazylii.
Gatunek ginący, na I Załączniku Konwencji Waszyngtońskiej.
Drapieżnik ten, zwany kotem łasicowatym zamieszkuje różnorodne środowiska: od suchych stepów do gęstych lasów tropikalnych i mokradeł. Spotykany na brzegach rzek, świetnie pływa. Żywi się większymi stawonogami ptakami, oposami, gryzoniami. Dietę uzupełnia owocami. Po ciąży trwającej 72-75 dni rodzą się 1-3 młode.