Kasa ZOO czynna jest codziennie - również w niedziele i święta. Zapraszamy!
Mandryl (Mandrillus sphinx)
Występowanie: dżungle niewielkiego obszaru Afryki równikowej /głównie Kamerun/
Gatunek ginący, objęty I załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej. Utworzono dla niego Europejską Księgę Hodowlaną /ESB/.
W naszym ZOO uzyskaliśmy przychówki od tego gatunku.
Mandryl jest najbarwniejszym przedstawicielem świata małp. Żyje w stadach, liczących do 50 osobników. Jest wszystkożerny – żywi się owocami, orzechami i innymi roślinami oraz małymi zwierzętami. Mandryle wyrządzają czasem szkody w uprawach, dlatego też były tępione przez tubylców. Obecnie małpa ta, jako gatunek ginący podlega ścisłej ochronie.
Gibbon białoręki (Hylobates lar)
Występowanie: wilgotne lasy tropikalne Półwyspu Indochińskiego i Sumatry.
Gatunek ginący, objęty I załącznikiem Konwencji Waszyngtońskiej. Utworzono dla niego Europejską Księgę Hodowlaną /ESB/.
W naszym ZOO regularnie się rozmnaża.
Jest to małpa o najdłuższych rękach spośród wszystkich przedstawicieli rzędu naczelnych. Taka budowa kończyn umożliwia gibbonom wykonywanie długich, sięgających 10 m skoków w koronach drzew. Gibbon przenosi ciężar ciała z jednej ręki na drugą, wykonując przy tym ruchy wahadłowe. Taki sposób poruszania się nazywamy brachiacją. Gibbony żyją w grupach rodzinnych, zajmujących określone terytoria.
Szympans (Pan troglodytes)
Zamieszkuje lasy tropikalne środkowej Afryki. Małpa człekokształtna, aktywna w ciągu dnia. Żyje we wspólnotach składających się z kilkudziesięciu osobników, podzielonych na luźne grupy o różnej wielkości i strukturze zmieniającej się w czasie. Znaczny rozwój mózgu pozwala szympansom prowadzić bogate życie społeczne i umożliwia im posługiwanie się narzędziami. Pokarm roślinny uzupełniają upolowana przez siebie zwierzyną. Po 4 miesięcznej ciąży, co 3–4 lata przychodzi na świat jedno młode, które przez wiele lat zachowuje bliskie więzy z matką.