W dniu 13 czerwca wykluł się kondor wielki, który jest jednym z naszych najcenniejszych tegorocznych przychówków. Długo ukrywał się przed wzrokiem zwiedzających…
Hodowla kondora wielkiego w krakowskim ZOO ma wieloletnią tradycję. Gatunek ten eksponujemy od roku 1979, kiedy to przybył do nas dorosły samiec, który wykluł się na wolności w Argentynie. Samica dołączyła do niego w 1983 roku. Składane przez nią jaja były inkubowane sztucznie w Instytucie Zootechniki w Balicach. W roku 1992 wykluła się pierwsza samica, której nadano imię Księżniczka. Kolejne pisklęta (wszystkie płci żeńskiej) odchowano w latach 1993, 1995 i 1998. W czerwcu ubiegłego roku wykluł się samiec, który został odchowany przez rodziców.
W lutym Księżniczka i jej partner, około 60-letni samiec zaczęli przejawiać zachowania godowe. Samica zniosła jajo 12 kwietnia. Para wysiadywała je na zmianę przez dwa miesiące. W dniu 13 czerwca wykluło się pisklę. Rodzice karmią go lekko nadtrawionym pokarmem, podają też rozerwane kawałki pożywienia. Ku naszej wielkiej radości maluch rozwija się prawidłowo i szybko przybiera na wadze. W wieku 5 tygodni ważył ponad 3 kg, a mając 10 tygodni – już ponad 5 kg.
Młody ptak coraz częściej przebywa poza schronem, w którym przyszedł na świat. Przy odrobinie szczęścia można go zobaczyć w czasie wizyty w ogrodzie.
Inkubowanie i odchowanie kondora wielkiego przez rodziców w warunkach ogrodu zoologicznego należy do rzadkości. Warto podkreślić fakt przystąpienia do rozrodu i podjęcia funkcji opiekuńczych przez Księżniczkę – samicę sztucznie odchowaną przez ludzi. W europejskich ogrodach zoologicznych w okresie ostatnich 12 miesięcy wykluło się, poza naszym samcem tylko jedno pisklę.