W dniu 29 marca sprowadziliśmy z ogrodu w Norymberdze młodą samicę kondora wielkiego. Tego samego dnia opuścił nas samiec, który wykluł się w naszym ZOO w czerwcu 2013 roku. Został przekazany do brytyjskiego ogrodu South Lake Safari ZOO.
Roczna samica kondora sprowadzona z Niemiec zamieszkała w największej ptasiej wolierze razem z dziesięciomiesięcznym samcem, który jest najmłodszym przychówkiem naszej pary hodowlanej.
Ptaki od razu przypadły sobie do gustu i od pierwszego spotkania zachowują się względem siebie przyjaźnie. Mamy nadzieję, że w przyszłości doczekamy się od nich potomstwa. Kondory osiągają dojrzałość płciową w siódmym roku życia.
Rozmnożenie kondorów wielkich w warunkach ogrodu zoologicznego jest wielkim sukcesem, a przeżycie wyklutego pisklęcia płci męskiej zdarza się wyjątkowo rzadko.
Według danych z dnia 1 kwietnia 2015 roku, w ciągu ostatnich pięciu lat na świecie odchowało się zaledwie sześć samców kondora wielkiego, wszystkie w wyniku naturalnego odchowu, z tego:
dwa osobniki w krakowskim Zoo (w 2013 i 2014 roku)
jeden w San Diego Zoo (2013 r.),
jeden w Denver Zoo (2011 r.),
jeden w Buenos Aires Zoo (2010 r.) – wypuszczony na wolność
jeden w Temaiken Zoo – Argentyna (2010 r.)
Obecnie można u nas zobaczyć dwie pary kondorów wielkich. Dorosła para hodowlana ma do dyspozycji dwie połączone woliery naprzeciwko wybiegu antylop nilgau, a młode ptaki zamieszkują dużą wolierę w sąsiedztwie wybiegu dla żyraf.
W czasie wizyty w ZOO warto zwrócić uwagę na różnicę w wyglądzie upierzenia ptaków dorosłych i młodych.